SIKÇA SORULAN SORULAR
STATİK WEB SİTESİ NEDİR?

Web sitelerini oluşturan web sayfalarının temel yapı taşı, HTML kısaltması ile anılan HyperText Markup Language isimli biçimleme dilidir. HTML kodlaması web tasarımcı tarafından manuel olarak yapılan, bir veritabanı desteği ile çalışmayan web sitelerine statik web sitesi denir.

DİNAMİK WEB SİTESİ NEDİR?

Kısaca, bir içerik yönetim sistemi yazılımı ve veritabanı desteği ile çalışan web siteleridir. İçerik yönetim sistemi, siteye gelen ziyaretçinin görüntülemek istediği sayfayı o anda yaratır. İçerik yönetim sistemi bu işlemi veritabanından çektiği yazılı içeriği, sunucudaki görsel içerik ve tasarım şablonuyla birleştirmek suretiyle yapar.

WEB SİTESİ YAPTIRMADAN ÖNCE NE YAPMALIYIM?

İlk önce doküman ve görsellerinizi hazırlayın. Web sitesini kim yapar, ne kadara yapar, nasıl yapardan ziyade elinizdeki malzemeleri ortaya dökün. Firmanızın tarihçesi, vizyonu, misyonu, firmanızın görselleri, ürünlerinizin görselleri, ürünlerinizin dokümanı, iletişim bilgileriniz, tanıtımlarınız, reklamlarınız, videolarınız v.s. hepsinin bir arşivini yapın. 

WEB SİTEMİZ MOBİL CİHAZLARLA DÜZGÜN GÖRÜNTÜLENECEK Mİ?

Hazırladığımız web sitelerinde kullandığımız içerik yönetim sistemleri ve tasarlanan şablonlar, site öğelerini gelen ziyaretçinin ekran çözünürlüğüne adapte edebilen, esnek bir yapıdadır. Bu sayede tüm mobil cihazlar ile yüzde yüz uyumluluk sağlanır.

İYİ BİR WEB SİTESİNDE İÇERİK NASIL OLUŞTURULMALI VE ORGANİZE EDİLMELİDİR?

Web sitelerinde içerik herşeyden daha önemlidir. İçeriği hazırlarken içeriğin zengin ve yüzde yüz özgün olmasına dikkat edilmelidir. Arama motorları içeriği özgün olmayan, başka web sitelerindeki yazıların kopyalanarak kullanıldığı web sitelerini tespit eder ve kötü sıralamalara yerleştirerek cezalandırır. Başka web sitelerinden kopyalanan içerik ile oluşturulacak bir web sitesinden alacağınız verim dramatik olarak düşeceği gibi, bu davranış biçimi etik olarak da yanlıştır.

WEB SİTEMİZİ NE KADAR SÜREDE TESLİM EDERSİNİZ?

Alan adı (domain) tescil talebinde müşterimiz alan adının (domain) tescile uygun olup olmadığı konusunda anında bilgilendirilir. .com.tr uzantılı olan alan adlarının tescil işlemleri tüm evrakların eksiksiz tarafımıza iletilmesi koşulu ile 2-3 iş günü sürmektedir. Diğer alan adı (domain) tescil işlemleri anında gerçekleştirilmektedir. Hosting hizmeti anında aktif edilir.

Web tasarım hizmeti; müşteri beğenisi, teknik özellikler, içerik yoğunluğu gibi çeşitli etkenlere bağımlı olarak en az bir hafta içinde gerçekleştirilmektedir. Belirtilen bu süreler olağan koşullar ve tecrübelerimiz çerçevesinde belirlenmiştir. Ync medya dışında olağan dışı durumlar ayrı tutulmuştur. Bunlar sitenize eklenecek doküman, görsel, video gibi materyallerin temini, müşteri kararsızlığı vs.. bunun gibi nedenlerdir.

WEB SİTEMİZDE YABANCI DİL DESTEĞİ OLACAK MI ?

Dilediğiniz dil seçeneği ekstra olarak eklenebilmektedir. Fakat Türkçe'den diğer dillere çevirileri sizin yapıp, bize teslim etmeniz gerekmektedir. Çünkü bazı sektörlerde teknik terim çevrimini yanlış yapabiliriz.

E-TİCARET SİTEMİZ İÇİN HER SENE YÜKLÜ MİKTARDA ÖDEME YAPACAK MIYIM?

Hazır e-ticaret siteleri gibi yıllık, yüklü miktarlardaki ödemeleriniz olmayacak. Yıllık makul miktarda sadece domain, hosting ve ssl ödemeniz olacaktır.

SEO OPTİMİZASYONU NEDİR ?

SEO, web sitenizi arama motorları için optimize etme çalışmasıdır. SEO çalışması iki şekilde eksiksiz ve uzman kişiler tarafından yapılmalıdır, aksi halde web sitenize zarar verebilirsiniz. SEO çalışmasının birinci etabı site içi (on page) SEO. İkinci etabı ise; Site dışı (off page) SEO çalışmasıdır. Site içi SEO çalıması bir dizi ve zahmetli çalışmalar sonucunda internet sitenizin hızlı ve hatasız açılması olarak özetlenebilir. Site dışı SEO çalışmasının temelinde internet sayfalarınızın popülerliğini arttırmak ve daha fazla kullanıcıya erişmek yatar. Bu neticeye ulaşmak için öncelikle rakip analizi ve kendi sitenizin konumu tespit edilir. Sizin internet sitenizin eksik olduğu alanlar ve rakiplerinizin önde olduğu alanlar kıyaslanarak web sitenizin sıralamasını daha iyi bir konuma getirmek için yapılan çalışmalar olarak özetlenebilir. 

DOMAİN / HOSTİNG NEDİR ?

Domain web sitenizin internette açılan anahtarı yani sizin sitenize vereceğiniz isimdir. Bu isimler www.siteadı.com şeklinde olabilmektedirler. sonundaki .com ibaresi değişebilir .net , .org , .com.tr gibi daha bir çok uzantı olabilir her sitenin bir domaini olmak zorundadır.

Hosting web sitenize ait dosyaların barınacağı internet üzerine varolan bir alandır. Sitenizdeki resim yazı ve benzeri dosyaların depolanacağı ve tüm kullanıcılara açık olan dosyalara hosting adı verilmektedir. Her web sitesinin bir hostingi olmak zorundadır.

LOGOLARI VEKTÖREL FORMATTA MI YAPIYORSUNUZ?

Müşterilerimizden aksi yönde bir talep gelmedikçe tüm logolarımızı vektörel formatta yapıyoruz. Sadece logoyla da sınırlı değil. Kartvizitten broşüre, kataloğa, dergiye kadar her türlü basılı ürünün tasarımını da aksi yönde bir talep gelmedikçe vektörel formatta yapıyoruz.

WEB SİTELERİNİN ARAMA MOTORLARINDA(GOOGLE, BİNG, YAHOO VS.) ÜST SIRALARDA GÖZÜKMESİ İÇİN NE TÜR ÇALIŞMALAR YAPIYORSUNUZ?

Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için bilinen iki yöntem vardır. Birincisi arama motoru firmalarına reklam vermek. Bu sayede web siteniz belirttiğiniz anahtar kelimelerle arama yapıldığında üst sıralarda çıkar ama bu yöntem hem maliyetli hem de reklamları kestiğiniz anda siteniz yeniden aşağılarda gözükmeye başlar. İkinci yöntem, bizim organik reklam dediğimiz yöntem. Bu yöntemde müşteriden web sitesinin yönetimini devralıyoruz ve siteyi belirlediğimiz takvime göre planlı bir şekilde güncelliyoruz. Sitenizde içerikler, resimler ve seo açısından uygun makaleler paylaşıyoruz. Bu yöntemde site ilk yönteme göre biraz daha yavaş üst sıralara çıkıyor ama üst sıralara çıktığınızda bir daha kolay kolay aşağı inmiyorsunuz. En büyük avantajı da maliyeti ilk yönteme göre oldukça düşük.

FİRMAMIZ ADINA FATURA KESİYOR MUSUNUZ ?

Yapılan tüm işlerde +KDV şeklinde bireysel veya kurumsal faturanızı size iletiyoruz.

ŞİRKETİMİZ İÇİN WEB SİTESİ ZORUNLU MUDUR ?

eni TÜRK TİCARET KANUNU ile şirketlere web sitesi zorunluluğu 14 ŞUBAT 2011 tarihli ve 27846 sayılı Resmi Gazete'de yayınlandı. Yeni TÜRK TİCARET KANUNU' na göre her şirket bir web sitesi yaptırmak zorundadır.
Yeni Türk Ticaret Kanununa göre olması gereken web sitesinin özellikleri nedir?
Yeni Türk Ticaret Kanununda detaylı olarak bahsedilen web sitesi zorunluluğu şirketlerin ortaklarına ve diğer kurumlara karşı şeffaf olmasını amaçlıyor. Zorunlu web sitesi şirketin tüm resmi bilgilerinin yayınlanması gereken bir web sitesi olacaktır.
Bu nedenle şu özellikler ön plana çıkıyor:
-Web sitesi zorunluluğu tüm sermaye şirketleri için geçerlidir.
-Zorunlu kanuni Web sitesi kolayca güncellenebilir olmalıdır.
-Yeni Türk ticaret kanununda web sitesinde yayınlanmalı denen tüm bilgiler, raporlar (Toplantı duyuruları, kararları, bilançolar gibi) zorunlu web sayfası içinde bulunmalıdır.
-Web sitesi zorunluluğu bilgiye ulaşılması için konuldu. Bu amaçla web sitesi yayını kesintisiz olmalı. Bu sebeple hizmet alınan firma ile bu konuda bir destek anlaşması yapılması hatta bu yükümlülükleri hizmet sağlayan firma ile paylaşılması zorunlu web sitesinin sürekli yayında olması için gerekli.
-Web sitesi ortakların uzaktan (il dışı ya da ülke dışından ) toplantılara katılması ve oy vermesi gibi esaslar üzerine kurulu olmalı. Yani görüntülü konuşma ve elektronik imzaya dayalı sistemlerin zorunlu web sitesi içinde olması gerekiyor.
-Web sitesi kanundaki değişiklikleri de öngörecek, değişiklik yapılmaya uygun olmalı.
-Web sitesini sadece kanuni zorunluluk olarak kullanılmayacağı da düşünülmeli. Maliyet açısından web sitesi hem kanuni şartları hem de genel web sitesi oluşturma amaçlarını kapsamalı.

WEB SİTEMİZİN MALİYETİ NE OLUR?

Web siteleri sınırsızca genişletilebilir yapıda olduklarından, geniş içeriğe sahip bir web sitesinde, web tasarımcı zamanının büyük bölümünü içeriğin yerleştirilmesi için harcar. Ayrıca, örneğin web sitenizde olmasını istediğiniz bazı nitelikler için size özel kodlar yazılması gerekebilir. Bu gibi nedenlerle web sitesi tasarımında, yapılacak projeyi görmeden ortalama bir fiyat bile vermek mümkün değildir. Web tasarımınız konusunda fiyat verebilmemiz için öncelikle ne türde bir çalışma istediğinizi öğrenmeli ve içeriğiniz hakkında fikir sahibi olmalıyız.

WEB SİTEMİZ HAZIRLANDIKTAN SONRA AYLIK VEYA YILLIK MALİYETLERİM NE OLUR ?

Aylık olarak değil yıllık olarak cüzi miktarda domain/hosting ve SSL masrafları olacaktır. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WEB SİTEMİZİ KENDİMİZ GÜNCELLEYEBİLECEK MİYİZ?

Evet, dinamik web sitelerinde sitenizi kendiniz dilediğinizce güncelleyebilir ve genişletebilirsiniz.

WEB SİTESİ YAPTIRACAĞIZ. BİRKAÇ TASARIM GÖREREK ARALARINDAN SEÇSEK OLUR MU?

Ellerinde hazır tasarım şablonları ile kapı kapı dolaşan web tasarımcılar olduğunu biliyoruz, bizi onlarla karıştırmayınız. Size bilgisayardan gösterilecek hazır tasarımlarda, o tasarımın sunumda göze güzel görünmesi için web sitesi yapay içerik ile doldurulmuştur. Tasarım hoşunuza gider, içeriğinizi web tasarımcıya verirsiniz ve size gelen tamamlanmış işin, size başta yapılan sunumda gördüklerinizle hiç alakası olmadığını görürsünüz. Bu çok doğaldır çünkü sizin içeriğiniz, yapay içerikle dolu halde görüp beğendiğiniz tasarıma aynı görselliği sunacak şekilde uymamıştır.

WEB TASARIMCIMIZI BULUNDUĞUMUZ ŞEHİRDEN SEÇMEMİZ ŞART MI?

Web tasarımcınızın bulunduğunuz şehirde, hatta bulunduğunuz ülkede olması gibi bir zorunluluk kesinlikle yoktur. İyi bir web tasarımcı işi gereği başta internet olmak üzere tüm iletişim araçlarını son derece iyi kullanır. Web sitelerinin hammaddesi olan içeriğinizi web tasarımcınıza internet yoluyla ulaştırabilir, web tasarımcınız ile hiç yüz yüze gelmenize gerek olmadan web çalışmanızın nasıl ilerlediğini yine internet üzerinden takip edebilirsiniz. Önemli olan web tasarımcınızın nerede olduğu değil, işini ne kadar iyi yaptığıdır.

WEB SİTEM VAR SİZİNLE ÇALIŞABİLİR MİYİZ?

Evet çalışabiliriz, fakat coder ve tasarım ekibimiz sitenizi gözden geçirmeli ve sitenizin güvenirliliğini teyit etmeleri gerekli. Nasıl? diye sorduğunuzu duyduk. Biz Ync Medya olarak sistemimizde kendinizin yönetebileceği bir server (hosting) paketi vermiyoruz. Sitenizde sadece güncellemelere (doküman, resim, video girişi) izin veriyoruz. Sebebine gelince güvenlik, başınıza gelmesini istemediğiniz her şeyi bünyemizde barındırdığımız diğer web siteleri içinde düşünüyoruz. Coder arkadaşlarımız sitenizi incelemesinin sebebi işte bu, açık var mı? Shell var mı? Sizin haberiniz olmadan sitenize müdahale var mı? İşinize yaramayan anlamsız script, code blokları var mı? Mailleriniz spam’a düşmüş mü? Sitenizin Cpu kullanımı, alan kullanımı v.s. bunun gibi bir çok faktörü gözden geçirirler. Problemler varsa size bildirilir, uygunsa bizimle çalışabilirsiniz.

RESPONSİVE TASARIM NEDİR?

Mobil cihazlardan internet sitelerine bağlandığımızda, tasarımın ekran çözünürlüğüne göre kendini adapte etmesi olarak tarif edilebilir. Bir web sayfasının mobil cihazlarda sorunsuz açılması için geliştirilmiştir. Parmak dokunma ölçüleri, dokunma öğelerinin yakınlığı, yazıların punto büyüklüğü ve okuma kolaylığı gibi pek çok kriter bu konuda etkilidir. Google mobil uyumluluk testi vardır. Google'da bu kelimeyi aratırsanız, internet sayfalarınızın mobil uyumlu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

ORGANİK ARAMA NEDİR?

Google arama snuçlarında iki bölüm vardır. Birinci bölüm, reklam alanıdır. Bu alanda yer alan ilanlar reklam ibaresi içerir ve diğerlerinden kolaylıkla ayırt edilir. Organik arama sonuçları (reklamsız doğal arama sonuçları) ise; Google reklamlarının hemen altından başlar. Organik arama sonuçlarında ilk sayfada, hatta ilk sırada çıkmak mümkündür.

WEB SİTESİ AFİŞLERİ VE ÜRÜN GÖRSELLERİNİ KİM HAZIRLAYACAK ?

Teklif ve sözleşme dahilinde afişleriniz hazırlanacaktır. Ürün görsellerini ise dilerseniz tarafımıza ulaştırabilir veya ücret karşılığında tarafımızdan çekilebilmektedir.

ÖDEMEYİ NE ŞEKİLDE YAPIYORUZ ?

Yaptığımız görüşmeler sonucu sizle anlaştıktan sonra öncelikle iki tarafın da haklarını korumak adına bir sözleşme imzalıyoruz. Sözleşmeler imzalandıktan sonra işe başlamak için sizden anlaştığımız ücretin %50’ini alıyoruz. İşi teslim ederken de kalan %50’yi alıyoruz. Ödemelerinizi dilerseniz "paketler" sayfamızdan kredi kartıyla yapabiliyorsunuz.

REKLAM VE SOSYAL MEDYA YÖNETİMİNDE ÖDEME İŞLEMİ NASIL OLUYOR?

Reklam ve sosyal medya yönetiminde aylık abonelik sistemini kullanıyoruz.

HİZMET SONRASI DESTEK SAĞLIYOR MUSUNUZ ?

Proje tesliminden itibaren 6 ay boyunca ücretsiz destek sağlamaktayız. Dilerseniz bizimle irtibata geçerek, yıllık destek paketlerinden satın alabilirsiniz.

Sık sorulan sorular sayfamızda, sorunuza cevap bulamadıysanız veya farklı bir sorunuz varsa iletişim sayfasındaki formdan bize ulaşabilirsiniz. Teknik soru, maliyet, fiyatlandırma vb. aklınıza takılan tüm sorunlarda destek vermek bizi mutlu edecektir.